Všechny aktuality

Ekorada na leden: Topte málo, ušetříte hodně

aktuality

17.01.2014

Energie ve 20. století, kdy se počet lidí na Zemi zčtyřnásobil a spotřeba jednotlivců zdvojnásobila, byla levná z důvodu dobré dostupnosti fosilních paliv a zvykli jsme si díky tomu na vysokou spotřebu a plýtvání. Dnes jsme nuceni šetřit nejen s energií, ale i vodou, půdou, prostorem aj. Země uživí jen takové množství lidí, které je odvislé od toho kolik budou spotřebovávat.

Vysoká spotřeba tepla se dá výrazně snížit pokud budete věnovat pozornost několika klíčovým věcem.

Snížení tepelných úniků. Izolace střechy, podlahy, zdí. Už dávno neplatí, že by okna a dveře nemohly být současně elegantní, energeticky úsporné a cenově dostupné.

Udržování nižší teploty v místnostech. Vnitřní teplota v místnostech dle hygienické normy ČSN 06 0210: obývací místnosti 20 °C, kuchyně 20 °C, koupelny 24 °C. Chodby a schodiště mohou mít teplotu vzduchu 15°C i méně. Např. ve školní třídě má být teplota okolo 20 °C. Je to zdravé, ekonomické a ekologické. Zima? Oblečte se. Teplo? Odložte si. Snížení výkonu topné soustavy přináší úsporu 7 % energie (a financí) za každý jeden stupeň Celsia.

Akumulace tepla v akumulační nádrži zlepšuje jeho využití, zejména pokud i tepelné ztráty při akumulaci jdou ve prospěch obytných místností. Teplo akumuluje rovněž zdivo aj.

Únik tepla z bojleru, akumul. nádrže, vaření, žehlení, počítače aj. využijte v obytných místnostech.

Využití tepelných zisků ze slunce velkými okny a dalšími prvky orientovanými na jih.

Vhodný zdroj tepla. Starý kotel má asi 60% účinnost (jen 60 % energie z paliva se účinně využije). U moderních kotlů je to více než 90 % a k tomu ještě automatický provoz a regulaci teploty v budově. Nemusíte chodit přikládat a teplo máte tam a tehdy, když je opravdu třeba. Vyřazení starých kotlů na pevná paliva bývá skoro vždy dobrým krokem. Novým zdrojem však už vůbec nemusí být klasický kotel. Existuje mnoho možností - využijte poradenství uvedené níže.

Regulace vytápění. Netopte, kdy není třeba a kde není třeba. Používejte správně termoregulační ventily. Na noc a v době nepřítomnosti snižujte výkon topení. Využijte automatické regulátory.

Při budování i provozu budovy se vždy držte se zásady „topit a utrácet málo, izolovat a šetřit hodně“.

Požádejte o bezplatné poradenství některou z ekoporaden nebo energetických poraden. Ušetří vám náklady, práci, čas i životní prostředí: www.ekowatt.cz, www.ekoporadna.cz, www.tzb-info.cz

Příklad eko-logicky správného a hospodárného přístupu k využívání tepla v provozu domácnosti

  1. Dům je dostatečně tepelně izolován. Má velká kvalitní okna obrácená k jihu a izolační dveře.

  2. Zdroj vytápění užívá energii z obnovitelných zdrojů (pelety, obilí, dřevo, štěpka, tepelné čerpadlo, solární ohřev) či zemní plyn. Má vysokou účinnost a je používán i na přípravu teplé užitkové vody

  3. Systém má automatickou regulaci s nastavením podle denního vytížení domácnosti. Radiátory mají termoregulační ventily a reflexní folie.

  4. Větrání probíhá krátce a intenzívně nebo s pomocí rekuperačního zařízení.

  5. V místnostech je nastavena teplota podle ČSN, ev. nižší.

  6. Bojler, akumulační nádrž a většina spotřebičů produkujících teplo se nachází v obytných místnostech.

Příklad škodlivého a nehospodárného přístupu k využívání tepla v provozu domácnosti

  1. Dům má významné tepelné ztráty. Okna netěsní, dveře, strop či podlahy nedostatečně izolují.

  2. Zdroj vytápění je kotel na uhlí s ruční obsluhou. Je umístěný ve sklepě.

  3. V místnostech je „přetopeno“ nebo zima. Radiátory mají jen základní nebo nefunkční ventily.

  4. Větrá se průběžně (např. v noci) při zapnutém topení.

  5. Bojler a další spotřebiče produkující teplo nejsou v obytných místnostech.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------