Všechny aktuality

Blanický rytíř vyhlášen

aktuality

3.04.2015

Na Velký pátek 3. dubna 2015 bylo již posedmnácté uděleno ocenění Blanický rytíř třem fyzickým osobám, které se významně zasloužily o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka.
 
Ocenění udělují třem navrženým kandidátům neziskové organizace Podblanicka, konkrétně Český svaz ochránců přírody Vlašim (administrátor ceny), Sdružení Chlum Čerčany, Vlastivědný klub P.A.N. Vlasáka Vlašim, Vlastivědný klub Votice, Český Merán o. p. s., Sdružení Přátel Chotýšan, Český svaz ochránců přírody Benešov, Český svaz ochránců přírody Kladruby, Český svaz ochránců přírody Sázava, Český svaz ochránců přírody Votice, Vlastivědný spolek Týnec nad Sázavou, Podblanický vědeckotechnický klub železniční, Podblanické infocentrum, občanské sdružení Podblanickem, Posázaví o.p.s., Vlašimské hudební mládí a Vlašimská astronomická společnost o.p.s.
 
Pro připomenutí – dosud jsou nositelkami a nositeli ocenění Blanický rytíř (podle abecedy):
 
Ing. Karel Bárta z Křížova
Miroslav Berka z Týnce nad Sázavou
Radko Bílek z Vlašimi
Prof. RNDr. Zdeněk Brandl, CSc. z Českých Budějovic
Jozef Cáder z Louňovic pod Blaníkem
MUDr. Jiří Čermák z Vrchotových Janovic
Barbora Čmelíková z Bukovan u Týnce nad Sázavou
Eva Dočkalová z Českého Krumlova
Mgr. Věra Dudíková z Benešova
Jaroslava Hocková z Benešova
Antonín Holubovský z Votic
PhDr. Eva Houdková z Vlašimi
MVDr. Jiří Hostek z Vlašimi
Ing. Mojmír Chromý z Benešova
Milada Justová z Votic
František Kavka z Benešova
Karel Kočí z Divišova
Ing. Jiří Kofroň z Ostravy a Jetřichovic
Vlasta Kořínková z Miličína
Mgr. Ladislav Kotek z Neveklova
Mgr. Václav Kovařík z Benešova
Mgr. Vlasta Kubalová z Čechtic
František Mika ze Sedlce-Prčice
František Müller z Vlašimi
Prof. Jaroslav Pánek z Prahy
Pavel Pavlovský z Votic
Prof. PhDr. Josef Petráň, CSc. z Ouběnic
Antonín Podzimek ze Sedlce-Prčice
Jaroslav Pouzar z Vlašimi
PhDr. Eva Procházková z Benešova
Mgr. Stanislav Příhoda z Vlašimi
PhDr. Pavel Radoměrský, CSc. z Prahy
PhDr. Erich Renner z Benešova
Alexej Salzman z Mladé Vožice
Václav Stejskal z Týnce nad Sázavou
František Svatoň z Čestína
Jan Svoboda z Vlašimi
Hana Šedivá z Benešova
Jiří Šlehuber z Dolních Kralovic a Libže
Milan Štědra ze Sázavy
Josef Tomaides z Trhového Štěpánova
Antonín Toula z Křivsoudova
PhDr. Jiří Tywoniak z Benešova
Rudolf Vaňkát z Vlašimi
Jarmila Zábranská z Vlašimi
Jan Zajíc z Vlašimi
Doc. RNDr. Václav Zelený, CSc. z Prahy a Pařezí
MVDr. Josef Zemánek z Benešova
 
V letošním roce porota vybírala z dvaceti osmi nominací. Porota složená ze zástupců jednotlivých nevládních organizací nakonec rozhodla o udělení ceny těmto třem nominovaným (uváděni dle abecedy):
 
Rozhodnutím neziskových organizací z Podblanicka získává čestnou cenu Blanický rytíř za mimořádný čin dokončený v uplynulém roce, konkrétně za knihu o Divišově, paní Jana Famfulíková z Divišova.
V roce 2014 vydal Městys Divišov objemnou publikaci o minulosti Divišova s názvem „Divišov od nejstarších dob po současnost“. Paní Jana Famfulíková stála u zrodu myšlenky, byla zejména hybnou silou a hlavní editorkou této knihy. Během uplynulých sedmi let shromáždila základní historický textový a obrazový materiál, pořídila opis rukopisných záznamů bývalých kronikářů, oslovovala autory z nejrůznějších oblastí kulturního, sportovního a společenského života Divišova, aby přispěli svými vzpomínkami k zaznamenání historie života v Divišově, zpovídala a zaznamenala vzpomínky místních znalců a pamětníků divišovských událostí a spolu se spoluautory dovedla jako vedoucí editorka sedmiletou práci až k vydání knihy.
Paní Jana Famfulíková se narodila v Divišově v roce 1950. Po studiu na Střední průmyslové škole ve Vlašimi několik let pracovala ve Škodě Praha jako konstruktérka a v roce 1972 se vrátila zpět do Divišova. Po mateřské dovolené nastoupila do místní knihovny. Z původního úmyslu v knihovně pracovat jen krátkodobě se nakonec stalo celoživotní působení. Při zaměstnání a souběžně s péčí o rodinu vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze. V divišovské knihovně pracovala přes třicet let až do svého odchodu do důchodu v roku 2008. Za jejího působení knihovna prováděla každoročně několik desítek besed pro děti a pestrou škálu dalších akcí. Ve spolupráci s Klubovým zařízením Divišov probíhaly besedy se spisovateli, besedy o historii Divišova a zvycích na Divišovsku, o „Smolné knize města Divišova“ a další. Divišovská knihovna se přičiněním Jany Famfulíkové postupně stala také regionálním informačním centrem.
V letech 1998 až 2006 vykonávala Jana Famfulíková funkci starostky Divišova. Za jejího působení v samosprávě byla realizována řada významných projektů technické infrastruktury, zejména vodovod a plynofikace Divišova, byl zpracován první územní plán, modernizována škola, opravena židovská synagoga, zbudována naučná stezka rytíře Jana Kryštofa Šice z Divišova do Českého Šternberka a spousta dalších akcí. Divišovu se také navrátil titul městys.
V současné době, po dokončení knihy, se Jana Famfulíková věnuje svým koníčkům – zahrádce, houbaření, četbě a divišovskému fotbalu.
Paní Jana Famfulíková se svým mnohaletým působením v oblasti regionálního knihovnictví a dokumentace minulosti a zejména úsilím korunovaným vydáním obsáhlé publikace o Divišově v roce 2014 významně zasloužila o ochranu a rozvoj kulturního dědictví Podblanicka.
 
Rozhodnutím neziskových organizací z Podblanicka získává čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo pan Josef Moudrý z Vlašimi, zejména za mimořádný přínos k osvětě v oblasti regionální historie.
Josef Moudrý se narodil ve Vlašimi v roce 1937. Po vyučení v odborném učilišti a absolvování střední průmyslové školy elektrotechnické pracoval v energetických závodech v Benešově a v Praze v různých pozicích, naposledy na ředitelství Pražské energetiky. V 65. letech odešel do důchodu a trvale se usídlil ve Vlašimi. Po celý život se aktivně zajímal o českou a především o podblanickou historii, odchodem do důchodu získal čas věnovat se tomuto tématu naplno. Historické znalosti čerpá ze své rozsáhlé knihovny, z archivů regionální literatury a ze studijních návštěv muzeí a archivů. Je sběratelem starých dobových pohlednic a fotografií Vlašimska.
Josef Moudrý je dlouholetým členem České numismatické společnosti, České společnosti přátel drobné plastiky, Občanského sdružení Karel IV., členem Klubu přátel Podblanické galerie, Českého svazu ochránců přírody a mimořádně aktivním členem Vlastivědného klubu P.A.N. Vlasáka ve Vlašimi.
V letech 2003 až 2013 byl kronikářem Města Vlašim. Jako zpravodaj státní památkové péče zpracoval aktualizaci stavebně historického průzkumu významných objektů ve městě. V rámci Vlastivědného klubu byl jedním z iniciátorů zřízení pamětní desky autoru Dějin města Vlašimě profesoru F. A. Slavíkovi, při jejímž odhalení pronesl vzpomínkovou řeč. Podobně společně s Jiřím Hostkem inicioval obnovení historického obrazu patrona české země sv. Václava na domě č. 250 na Žižkově náměstí. V uplynulých dvou letech byly na jeho návrh osazeny pamětní tabulky na domy a kamenné desky do chodníků k připomenutí významných osobností, pamětihodností a událostí našeho města.
Významnou byla pro Josefa Moudrého spolupráce s panem Janem Svobodou, která vyvrcholila vydáním dvou úspěšných publikací o historii Vlašimi. První byla vydána v roce 2003 s názvem „Vlašim nejen na starých pohlednicích“ a druhá v roce 2006 s názvem „Vlašim po stopách předků“. Knihy se setkaly s velmi příznivým ohlasem a staly se nejčtenějšími tituly vlašimské knihovny. V roce 2009 spolupracoval s Pavlem Pešoutem na vydání knihy s reprinty kolorovaných rytin Richarda Duška „Ze staré Vlašimě“. Aktivně spolupracoval na vydání DVD Vlašimsko v roce 2007. Dlouhodobě publikuje své články v časopisu Pod Blaníkem a v městském Zpravodaji s tématy historie Vlašimi a podblanického regionu, v současné době navázal spolupráci s redakcí celostátního časopisu Dědictví Koruny české.
V rámci dlouholetému zájmu vlastivědného klubu o osobu Jana Očka z Vlašimě navázal spolupráci s prof. Zdeňkou Hladíkovou CSc. za účelem vydání monografie o arcibiskupovi a prvním českém kardinálovi, o kterém dosud nebyla vydána žádná publikace.
Josefa Moudrého všechny jeho badatelské počiny a řada osvětových projektů a aktivit v oblasti vlastivědy řadí jednoznačně mezi Blanické rytíře.
 
Rozhodnutím neziskových organizací z Podblanicka získává čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo pan Jaromír Vlček z Trhového Štěpánova, zejména za bohatou činnost v oblasti regionální vlastivědy a kulturní rozvoj a kronikářství v Trhovém Štěpánově.
Jaromír Vlček se narodil v roce 1935 v Ostravě – Heřmanicích v rodině horníka. V průmyslovém a svérázném regionu prožil dětství a nastoupil zde také do svého prvního zaměstnání ve Vítkovických železárnách. V roce 1959 se přistěhoval za svou manželkou do Trhového Štěpánova, začal pracovat v Blanických strojírnách ve Vlašimi a zapojil se do organizace společenského a kulturního života v Trhovém Štěpánově.
Po odchodu do důchodu se stal na popud tehdejšího starosty Josefa Tomaidese v r. 1996 městským kronikářem. Splnilo se mu nejen přání věnovat se kronikářství, ale došel naplnění i jeho zájem o regionální historii, o kterou se zajímal již od mládí. Vzorem v kronikářské činnosti mu je učitel Karel Kolman, který působil v Trhovém Štěpánově ještě v době, kdy se sem Jaromír Vlček přistěhoval. I přes svůj pokročilý věk je aktivním kronikářem dodnes.
Mimo vedení kroniky působí od r. 1999 jako odpovědný redaktor Zpravodaje Štěpánovska, který se řadí mezi nejkvalitnější lokální periodika Podblanicka. Ve Zpravodaji zpřístupňuje veřejnosti výsledky svého bádání v oblasti regionální historie. Cenné jsou jeho pojednání o vybraných významných rodácích, řemeslech, pamětních deskách a další systematicky zpracovaná témata. Svými poutavými články dovede přiblížit historii běžným občanům a vzbudit jejich zájem o místní dění.
Jaromír Vlček je také autorem knihy „Trhový Štěpánov“ vydané v r. 2005, připravil i dvě vydání publikací „Trhový Štěpánov na starých pohlednicích“. Zde autor zahrnuje reálie týkající se minulosti i současnosti. V roce 2007 připravil jako přílohu Zpravodaje Štěpánovska Kolmanovy „Dějiny Trhového Štěpánova do roku 1918“. V roce 2013 vyšla jako příloha Zpravodaje také jeho souhrnná práce o Štěpánovské Lhotě, kterou zpracoval společně s Václavem Nekvasilem. Publikoval i v řadě dalších regionálních periodicích. Nyní pracuje na knize zahrnující soubor vlastivědných prací o Trhovém Štěpánově ve více než 15 oddílech.
Velmi aktivně spolupracuje s místním Spolkovým domem a Muzeem Štěpánovska. Např. v letech 2006 a 2013 uspořádal s velkým ohlasem návštěvníků v Muzeu Štěpánovska dvě výstavy biblí. V roce 2009 výstavu „Podpisy slavných“. Další velmi zdařilou akcí v Muzeu Štěpánovska je právě probíhající Výstava kronik a dokumentů města Trhového Štěpánova. Je to rovněž autorská výstava, její slavnostní vernisáž proběhla 14. února 2015.
Nelze pominout aktivní práci Jaromíra Vlčka v Církvi bratrské a to včetně pravidelného publikování v několika křesťanských časopisech. Ve svých článcích se převážně věnoval evangelikálním básníkům, tedy své další velké zálibě – poezii.
Pan Jaromír Vlček oslaví v tomto roce životní jubileum – osmdesátiny. Ocenění Blanický rytíř je poděkováním za jeho celoživotní nezištnou práci pro své milované Město Trhový Štěpánov.
 
Slavnostního udělování, které proběhlo v obřadní síni vlašimského zámku, se účastnilo na padesát hostů kulturního, společenského i politického života regionu. Pozvání přijali zástupci Parlamentu České republiky, krajské samosprávy, řada zástupců měst a obcí Podblanicka, ředitelé škol z Podblanicka a mnoho dalších hostů. Ve Vlašimi je přivítal starosta Města Vlašim pan senátor Mgr. Luděk Jeništa. Za hosty k rytířům promluvil místopředseda Výboru pro životní prostředí Parlamentu České republiky Ing. Václav Zemek a za starosty Podblanicka starosta Městyse Divišov Mgr. Zdeněk Pekárek. Blaničtí rytíři obdrželi již tradičně kromě diplomu každý svou originální a hodnotnou sochu Blanického rytíře s kamenem z hory Blaník. Autorem sochy je umělecký kovář Bohumil Hrubeš. Pořízení těchto soch již tradičně podpořil generální sponzor udělování ocenění Blanický rytíř akciová společnost RABBIT Trhový Štěpánov.
Na závěr slavnostního aktu byla zveřejněna výzva k nominování na Blanické rytíře za rok 2015, kteří budou vyhlášeni na Velký pátek 25. března 2016. Nominována může být fyzická (nikoli tedy právnická) osoba, která se významně zasloužila o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka. A to za mimořádný čin v uplynulém roce (popř. dokončený v uplynulém roce) nebo za celoživotní dílo (ve výjimečných případech může být ocenění uděleno i in memoriam). Nominaci může podat kdokoli, tedy jednotlivý občan, obec, zájmový spolek písemně na adresu: Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim (e-mail: vlasim@csop.cz). Nominace musí obsahovat titul, jméno a příjmení kandidáta, datum jeho narození, odůvodnění nominace a jeho kontaktní adresu popř. telefon. Uzávěrka nominací je na konci února 2016.
 


Novými držiteli ocenění Blanický rytíř v roce 2015 jsou (zleva) Josef Moudrý, Jana Famfulíková a Jaromír Vlček (foto: B. Hozová).

Fotogalerie z předávání ocenění Blanický rytíř ZDE: http://csopvlasim.rajce.idnes.cz/Blanicky_rytir_2015

Autor: Ing. Pavel Pešout
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Blaničtí rytíři
Blaničtí rytíři