Všechny aktuality

Oživte svoji zahradu motýly

aktuality

16.06.2015

Vyhynulých nebo ohrožených druhů motýlů je u nás přibližně 56 %. Podobně jako jinde v Evropě je hlavní příčinou úbytku motýlů zánik jejich stanovišť, který souvisí s intenzifikací zemědělství a lesnictví. Zanikly meze, úhory, květnaté louky, občasně pasené stráně a okraje polních cest. Zemědělské i lesnické meliorace zničily řadu mokřadů, nadužívaní insekticidů a chemických hnojiv vytlačilo citlivější druhy motýlů.
Úbytek motýlů ukazuje i na závažné ztráty v jiných, méně populárních skupinách drobných živočichů. Podobně jako denní motýli na tom jsou i některé další skupiny hmyzu, např. přástevníci, pavouci, blanokřídlý hmyz či listorozí brouci.
Pokud se necháte inspirovat následujícími radami, bude vaše zahrada pestrá, krásná a užitečná zároveň.
 
Rady pro eko-logický přístup
1.   Na veřejných prostranstvích, v parcích i v zahradách je potřeba nechávat neposečené plošky, protože na krátce zastřižených trávnících nežije skoro nic. V západní Evropě už v parcích nechávají plošky, které kosí ve vhodnou dobu jen jednou za rok. Když to jde v Cambridge,  proč by to nešlo v u vás v obci?
2.   V městském parku i u vás na zahrádce stačí nechat tu a tam pár ležících klád či vytvořit přirozenou skalku s kamenů.
3.   Místo uniformních tují a stříbrných smrčků vysázejte hloh, šípek nebo tavolník. Místo jílku, který se hodí na fotbalové hřiště, osejte zahradu či park směsí lučních bylin.
4.   Malá rumiště zanechaná svému osudu mohou být velmi užitečná, rovněž tak pár kopřiv u plotu, která přivábí babočky.
5.   Motýlům svědčí sešlapávané trávníky, např. na pastvě, ale i šetrné formy turismu, např. jezdectví, pěší turistika nebo horská kola, která dokážou vegetaci rozvolnit.
6.   Místa, kde bývaly pastviny nebo skalní ostrov, by se neměly zalesňovat.
7.   Obecní úřady, firmy, školy aj. by se měly při péči o veřejné pozemky řídit uvedenými radami. Dávají tak m.j. najevo svou dobrou péči o životní prostředí a ovlivňují tak i chování jiných.
8.   Zajímavé informace k problematice najdete např. na adrese www.lepidoptera.cz , nebo se obraťte na www.podblanickeekocentrum.cz/cs/ekoporadna.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie:
Projekt: