Všechny aktuality

Kdepak ty ptáčku budku máš?

aktuality

19.02.2014

První opeření poslové jara už jsou zde a spolu s dalšími ptáky se aktivně poohlíží po co nejlepším místečku k zahnízdění. Již jste na své zahradě či v jejím okolí vyvěsili ptačí budku? Pokud ne, nemeškejte! Je nejvyšší čas!
 
Budky využívají především ptáci hnízdící přirozeně v dutinách stromů, kteří tak mohou vychovávat potomky i tam, kde již rapidně ubylo starých doupných stromů. Dobře je ale obsazují i ptáci původně hnízdící na výklencích skal, v norách anebo ve větvích stromů. Typů budek, polobudek a umělých hnízdních podložek již bylo vymyšleno mnoho. Existují dokonce umělá hnízda pro jiřičky anebo lidmi zhotovené hnízdní nory pro ledňáčky. I létající zástupci savců, netopýři, mají své budky.
„Nejčastěji lidé vyvěšují budky pro špačky, sýkory a rehky. Ornitologové je ale staví také například pro sovy a dravce. Na rybnících se setkáte s budkami pro kachny a na panelové domy lze v průběhu rekonstrukce zavěsit budky pro rorýse coby náhradní hnízdní příležitosti za uzavřené větrací otvory,“ vyjmenovává stručně Petr Švingr ze Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim. Dodává přitom, že na vyvěšování je již nejvyšší čas. Čím později budku umístíte, tím menší je pravděpodobnost, že ji ještě v letošním roce ptáci obsadí.
Nejen novým ptačím příbytkům byste ale měli věnovat svoji pozornost. Před hnízdní sezónou je potřeba zkontrolovat i budky již vyvěšené. Nemělo by hrozit jejich zhroucení. Můžete je vyčistit a také zabezpečit proti vybírání kočkami. Zároveň byste měli zabezpečit místa, kde naopak hnízdění ptáků není žádané.
„Řada ptáků se dobře přizpůsobila urbanizaci a k hnízdění využívají lidské stavby. Oblíbená jsou pro ně například podstřeší, různé kryté výklenky, trámy, horizontálně vestavěné větrací trubky a podobně. Kavkám se líbí i v komínech. Pokud na svém domě hnízda nechcete, měly byste dům proti jejich stavbě zabezpečit a nejlépe ptákům nabídnout náhradní hnízdní příležitosti například právě v podobě budek. Protihnízdní opatření byste přitom měli dobře načasovat, nejlépe na zimu. Ničení ptačích hnízd, či dokonce rozbíjení vajec a ohrožování ptačích mláďat je protizákonné,“ upozorňuje Petr Švingr.
Rady, jakou budku, pro koho a jak ji postavit najdete například na internetových stránkách vlašimské zvířecí záchranné stanice www.pomoczviratum.cz (letáček ke stažení zde) anebo v publikaci Českého svazu ochránců přírody Ptačí budky. Osobně si pak můžete nejrůznější typy umělých ptačích příbytků prohlédnout v jedné z expozic paraZOO ve Vlašimi, kde si některé budky můžete i zakoupit.

(foto: Jana Dufalová)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------