Všechny aktuality

Ekorada na tento měsíc: Zastavme plýtvání surovinami

aktuality

25.08.2014

Ve skutečnosti jde o plast, sklo, papír, kovy či organickou hmotu. Vzhledem k vzrůstající spotřebě a k úbytku zdrojů těchto surovin není těžké domyslet co dělat, abychom v dohledné budoucnosti nemuseli ony materiály shánět za stejnou či vyšší cenu než dnes zlato. Odpad je možné zpracovat v zásadě třemi způsoby. Skládkování sice není konečné řešení a špatně provedené může představovat zátěž pro životní prostředí, avšak materiály tak nezaniknou. Skládkování zachová pro budoucí generace šanci těžit a využívat materiály, o které bude pravděpodobně nouze. Spalování je spojené s převozy odpadu na velké vzdálenosti, při čemž veškerý materiál je pak přeměněn na celkem malý podíl energie a škodlivé látky, které buď odchází do atmosféry nebo jsou více či méně úspěšně zachycovány a je potřeba je dále zpracovat. Statisíce tun cenných surovin ročně u nás zbytečně skončí na skládce či proletí komínem. Vždyť v běžné popelnici se nalézá přibližně 30 % bioodpadu, 15 % plastu, 20 % papíru, 8 % skla a další jinak využitelné složky. Plýtváme, platíme a doplácíme...

Recyklace spočívá v opětovném zpracování a využití materiálů. Čtyři pětiny domovního odpadu je možné recyklovat. Míra recyklace komunálního odpadu u nás se však pohybuje pouze kolem 20 %. Češi třídí v domácnostech pouze třetinu z množství vyhozeného papíru, čtvrtinu skla a pětinu plastů. Ani sebedokonalejší třídění a recyklace však není záchrana.


 

Rady pro eko-logický přístup k odpadům:

  1. Předcházejte vzniku odpadů – nekupujte zboží s vysokým podílem odpadu (např. obalů).

  2. Nespalujte odpad. Škodí to životnímu prostředí, lidskému zdraví a je to nehospodárné.

  3. Důsledně třiďte veškeré složky odpadu z vaší domácnosti.

  4. Recyklujte, pokud jen to je možné. Pro většinu nefunkčních věcí lze najít nové využití.

  5. Pro bezplatné poradenství kontaktujte ekoporadnu na stránkách www.podblanickeekocentrum.cz.

  6. Ve vaší obci požadujte zavedení systému spravedlivých plateb za odpady – čím více vytřídíme pro recyklaci, tím méně budeme platit za likvidaci odpadu.

  7. Obecní úřady by měly podporovat hospodárné a ekologicky vhodné nakládání s odpady. Osvětou, dobrou dostupností sběrných míst a zavedením spravedlivých poplatků. Dávají tak veřejnosti najevo hospodárnost, péči o životního prostředí a ovlivňují tak i chování jiných.

  8. Další zdroje: film Příběh věcí (Youtube), www.ekoporadna.cz/video, http://www.ekoporadna.cz/wiki/doku.php

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie:
Projekt: ------