Všechny aktuality

Nová naučná stezka v parku

aktuality

16.09.2014

Nová naučná stezka v parku

První návrh naučné stezky v zámeckém parku vznikl již v r. 1991. Zrealizovat se ho podařilo Českému svazu ochránců přírody Vlašim (ČSOP) v r. 1995. Zároveň byl vydán první průvodce parkem. Hlavním důvodem pro vytvoření naučné stezky a průvodce bylo tehdy především zvýšit zájem vlašimských občanů o park, který byl do r. 1992 značně zanedbáván a neudržován. I díky tomu se postupně ČSOP podařilo přesvědčit tehdejší vedení Města Vlašim o významu parku pro obyvatele, ale i pro turistický ruch. Postupně byla ustanovena správa parku, schválen návštěvní řád parku a v roce 1993 započala postupná obnova parku. Město rekonstruovalo nejdůležitější památky – Vlašimská, Znosimská a Domašínská brána, Starý hrad a Čínský pavilon i ty drobnější Benátská studánka, Balustráda, socha „Samsona“, mosty, základy koupadla. Podařila se obnova jezírek a dalších vodních prvků, lesních porostů, ČSOP zde vysadil 5000 dřevin a 9000 trvalek. Nejviditelnější změna oproti stavu před dvaceti lety nastala u luk, které jsou dnes díky Správě parku v bezvadném stavu a zvou k spočinutí.

Dnes, po dvaceti letech, již jen málokdo o cennosti a kráse vlašimského zámeckého parku pochybuje a stará naučná stezka parkem tak přestala plnit svůj původní účel a také už dožívala. Proto ČSOP navrhlo kompletní obnovu naučné stezky a její doplnění. Byli jsme vedeni především snahou představit hodnoty parku turistům, kteří v čím dál větší míře Vlašim vyhledávají a aby i pro vlašimské občany přinášela nové informace a prožitky.

Projektových prací se ujal Architektonický atelier 2H s.r.o. Díky tomu, že je park nejen historickou, ale i významnou přírodovědnou lokalitou, podařilo se Městu Vlašim na realizaci projektu získat podporu z evropského Operačního programu životní prostředí. V této době realizace projektu realizovaného ČSOP a Stavební firmou Pazdera s.r.o. finišuje. A na co nového se můžeme těšit?:
 
Obnovení nových cest
            Projekt navazuje na předchozí etapy rekonstrukce parku a pokračuje v obnově cest, které v parku ještě před sto lety existovaly. Asi tou nejdůležitější je kočárová cesta podél řeky Blanice na loukách pod Starým hradem. Návštěvníci parku jistě ocení tři cesty překonávající lávkami či šlapáky vodní toky (od Benátské studánky přes náhon k parkovišti u kurtů, od sekvojovců na louku k Blanici, přes Domašínský potok do Benešovské ulice) a okružní cestu, která zarámovala palouk kolem Čínského pavilonu.
 
Interaktivní naučná stezka
Naučná stezka prochází prakticky stejnou trasou jako ta původní. Jen místo jedenácti zastavení jich bude 18 a panely získaly novou tvář odpovídající soudobým požadavkům. Každý se na nich bude moci seznámit s kulturními památkami a přírodními hodnotami parku. Některé tabule budou obsahovat i různé kvízy a čekají Vás i další překvapení (např. virtuální prohlídka interiéru Čínského pavilonu). Na stezce je také umístěno mnoho zastavení určených pro děti, kde mohou informace o přírodě parku získat hravou formou. Ze stezky také odbočují tři tématické cesty – cesta lučního koníka, vydry a páchníka. Děti jistě ocení, že na každou z nich Vás pozve jejich dřevěná plastika. Navíc jsou na mnoha místech v parku umístěny malé tabulky, kde budou instalovány kopie kolorovaných rytin A. Pucherny zpodobňující park na počátku devatenáctého století.
 
Nové altány
            V parku přibyly tři nové altány. V nivě řeky Blanice tzv. „Luční altán“, který svou podobou upomíná na bývalý Amorův templ, nacházející se ve stejných místech před více jak sto lety. V tomto altánu nás dokonce přivítají motýli.
Vysoko na skále nad řekou, nad sochou „Samsona“, byl vybudován altán „Nejkrásnější vyhlídka“, můžeme zde porovnat stávající výhled s výhledem, který se ze stejného místa naskýtal návštěvníkovi v r. 1806.

Třetí altán je zbudován ve svahu nad loukou přes řeku naproti Znosimské bráně. Kolem altánu najdete několik naučných hracích prvků a i z něj je krásný výhled do údolí Blanice.
 
            V rámci projektu je samozřejmě realizován i drobný mobiliář, lavičky a odpadkové koše a bude také vydána nová propagační tiskovina pro turisty, zvoucí k návštěvě parku.
 
Pavel Pešout
 
Foto (A. Polesná):
1. „Luční altán“ v nivě Blanice upomíná na „Amorův templ“, který přibližně ve stejném místě stál před dvě stě lety.
 
 
2. Stavba „Stromového altánu“ nad jezem u Znosimské brány.
 
 
3. Na naučné stezce v zadní části parku najdeme různá hravá zastavení pro děti i dospělé.


Autor: pořadatel
Kategorie:
Projekt: