Oživte svoji zahradu obojživelníky
23.08.2015
· Louže na cestách jsou zarovnávány a cesty asfaltovány, hliníky a lomy bývají mnohdy zarovnány a zavezeny inertním odpadem.
· Celkové odvodňování krajiny, likvidace tůní, mokřadů, remízků.
· Nevhodné vypouštění a vysoké obsádky ryb v rybnících.
· Znečišťování prostředí.
· Doprava na silnicích, kde obojživelníci hromadně hynou při jejich tazích. Proto jsou dnes uskutečňována různá opatření, která obojživelníky v době migrací chrání (dopravní značení, podchody, odchyt a přenos ohrožených jedinců).
· Neprůchodnost krajiny – díky silnicím, dálnicím a další výstavbě se zmenšuje jejich životní prostor.
· Nevhodné rekultivace pískoven, lomů či výsypek.
Ochrana obojživelníků je účinná, pokud se dělá správně. Chcete-li pomoci, nahlaste tahové trasy nebo místa ohrožení Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, nebo ČSOP a řiďte se níže uvedenými radami.
Rady pro eko-logický přístup
1. Jímejte a využívejte na zahradě dešťovou vodu, zachovejte otevřené tůně či zahradní jezírka průchodná pro živočichy.
2. Podporujte růst vegetace, snažte se zabránit vysoušení pozemku (např. nevhodně načasovaným nebo příliš častým sekáním trávy).
3. Nikdy neaplikujte pesticidy v blízkosti stojaté či tekoucí vody. Omezte celkově užívání pesticidů.
4. Odpadní vodu z vaší domácnosti likvidujte výhradně povoleným způsobem, nelijte do odpadu látky, které tam nepatří. Snižte množství chemikálií používaných v domácnosti, např. úklidové prostředky.
5. Důležité je, aby měli obojživelníci na pozemek vůbec přístup – pokud je celá zahrada obklopena masivními zdmi či hustým pletivem, nemají šanci.
6. Budujte a udržujte biotopy vhodné pro obojživelníky. Nejen na vaší zahradě může být přírodní jezírko či tůně. Do jezírka zcela jistě budou přilétat pít např. i včely. Kromě tůní je vhodné stavět či opravovat suché, betonem nezpevněné zídky, které slouží obojživelníkům (ale i bezobratlým, plazům a drobným savcům) jako úkryty.
7. Zahradní jezírka ještě před příchodem chladného počasí nezapomeňte mělčí (= méně než 100 cm) jezírko vypustit, aby si jej obojživelníci nevybrali k zimování a za silných mrazů v něm nezamrzli.
8. Školy se mohou zapojit do projektu ČSOP Živá zahrada.
9. Obecní úřady, firmy, školy aj. by se měly při péči o veřejné pozemky řídit uvedenými radami. Dávají tak najevo svou dobrou péči o životní prostředí a ovlivňují tím i chování jiných.
10. Zajímavé informace k problematice najdete např. na adrese http://priroda-zahrada.cz, www.zivotnazahrade.cz , nebo se obraťte na ekoporadnu ČSOP Vlašim.
Kategorie:
Projekt: ------