Jak se vyhnout škodám z bouřek?
20.06.2016
V těsném závěsu za přívalovým deštěm jde mohutná eroze a splachy z polí, sesuvy půdy a bleskové povodně v povodí malých toků. Rybníky i nedávno vyčištěné škarpy, jsou přeplněné bahnem, písek a štěrk leží na vozovkách…
V principu je potřeba hlavně zabránit rychlému odtékání vody z pozemků a umožnit její vsakování. Ze dvou důvodů: 1- když odteče, později bude chybět, 2- když odteče rychle, způsobí erozi a s o to větší silou bude jinde škodit. V co největší míře by se měla využívat opatření pro zadržení vody v krajině a zabránění erozi. Upřednostňujeme jednoduchá a přírodě blízká opatření před čistě technickými stavbami.
Možností, jak vodu v krajině užitečně využít, místo, aby škodila, je celá řada. Velkou roli zde hraje vegetační kryt. Zlepšit, ale i zhoršit situaci může, kdo obhospodařuje pozemky.
Problémy způsobují např. jednolité a svažité pozemky orané a oseté s kopce dolů, „širokořádkové plodiny“ (zejm. kukuřice, brambory, řepka), zanedbané drenáže a škarpy, nedostatek humusu v půdě, absence vegetačního krytu, rovné svažité cesty, lesní monokultury bez podrostu, zpevněné nepropustné plochy (beton, asfalt) aj.
Situaci zlepšují např. vegetační (protierozní) pásy a přirozené meze, hustě oseté plochy zejm. travin či smíšené kultury, členitost pozemku, orba a setí po vrstevnici, pásy travin, keřů či stromů, terasování pozemku, geotextilie, štěrk či zatravnitelné rohože místo nepropustného asfaltu, hustý vegetační kryt. Samostatnou kapitolou je zpracování dešťové vody v domácnostech a obcích.
Rady pro eko-logický přístup
1. Stání pro auto, hřiště, chodníky aj. plochy nemusí být vždy pokryty nepropustným betonem či asfaltem. Vhodně položená zatravněná dlažba, štěrk či mlat mohou být dobrou náhradou, která vsakuje vodu a v létě se méně ohřívá. Travnatý povrch dokonce účinně ochlazuje okolí.
2. Podporujte růst vegetace, nenechávejte nikdy půdu na pozemcích obnaženou. Trávník, skupiny keřů či stromů půdu účinně chrání a zlepšují místní klima.
3. Vhodnější, než strouhy z betonových žlabů, mohou být někdy strouhy hliněné, s rozptýlenými balvany, které rozptylují energii proudící vody. Musí být ale pravidelně udržované. Betonový žlab odtok jen urychlí, voda nabere na síle a v kritickém místě působí o to větší škody.
4. Vodní díla – rybníky, strouhy, nádrže aj. musí být udržovány v dobrém stavu a ochráněny před naplaveninami ze sousedních pozemků. V dobách nadbytku i nedostatku vody jsou nepostradatelné, stejně tak jako přirozené mokřady.
5. Užitečné informace naleznete např. na stránkách http://portal.chmi.cz/ , http://www.meteoalarm.eu/, http://mapy.vumop.cz/, http://www.intersucho.cz. Využijte zdarma Ekoporadny ČSOP Vlašim pro optimální řešení vaší situace.
6. Obecní úřady, firmy, školy aj. by se měly řídit uvedenými radami. Dávají tak m.j. najevo svou dobrou péči o životní prostředí, hospodárné jednání a ovlivňují tak i chování jiných.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------