Všechny aktuality

Ekorada na tento měsíc

aktuality

17.10.2013

Rady:

 

  1. Při nálezu poskytněte tři základní podmínky: tmu, teplo a klid. Zvířeti nijak nepomůžete, když na něj budete mluvit, hladit ho a podobně. Buďte opatrní, ve strachu může zvíře i vám způsobit zranění.

  2. S nalezenými divokými zvířaty se neobracejte na útulky pro psy a kočky, chovatele apod. Jejich poslání je jiné a nejsou na tato zvířata vybaveny! Obraťte se vždy na záchrannou stanici pro živočichy nebo na veterináře. Nalezená domácí zvířata naopak záchranné stanice nemohou přijmout.

  3. Nalezená mrtvá zvířata ohlaste místnímu veterináři nebo mysliveckému hospodáři.

  4. Ptáčata neodchovávejte sami! Neumí se pak o sebe starat, nenaučí se hledat potravu a po vypuštění většinou zahynou. Musí je odchovat odborník v záchranné stanici. Trvale chovat doma divoké ptáky je proti zákonu. Vždy je ale dobré zkusit mládě nakrmit, aby příliš nezesláblo. Je možné vrátit mládě do hnízda mezi sourozence – lidský dotek nevadí, ptáci nemají dobrý čich, vzít domů, osušit, zahřát, nakrmit a předat do odborné péče. Nejdůležitější je udržet ptáče v teple.

  5. Pomoc potřebují hlavně mláďata zimujících druhů (např. ježci), jedinci uvízlí či zranění (např. po střetu s autem, sekačkou), nemocní či otrávení, uštve nebo přinese-li zvíře pes či kočka, odebereme-li např. mládě malým dětem, jsou-li savčí mláďata osiřelá (pobíhá, vydává hlasité zvuky) nebo velmi slabá (leží na boku a má obvykle zavřené oči ) - pouze takové odchytíme a vezmeme domů, když při žních najdeme mládě v lánu obilí.

  6. Nedotýkejte se mláďat savců, matka by je asi nepřijala zpět. Pokud se již mláďata dostala do našich rukou, co nejdříve je odevzdáme do záchranné stanice.

  7. Pomozte ježkům, dojde-li ke zničení hnízda a najdete slepá mláďata, najdete-li od poloviny října mladé ježky lehčí než 450 g a od poloviny listopadu lehčí než 650 g, je-li mládě zraněné či silně zamořené parazity. Ježka lze chovat přes zimu doma. Chov konzultujeme se záchrannou stanicí.

  8. Zraněného netopýra předáme ihned do záchranné stanice pro živočichy (hrozí vyhladovění). Pokud to není možné, nakrmíme ho pinzetou hmyzem (červy, mouchami aj.) nebo syrovými drůbežími játry. Zimujícího netopýra necháme v chladu a předáme do záchranné stanice pro živočichy nebo odneseme na půdu domu, na vyvýšené chráněné místo, odkud může na jaře sám odletět.

  9. Všichni volně žijící živočichové (zejm. pak ptáci, rys, vydra aj.) jsou zákonem chránění. Víte-li o ilegálním lovu či odchytu volně žijících živočichů, či o někom, kdo ohrožuje hnízda ptáků (např. ničí vejce), klade otrávené návnady či pasti a pod., oznamte to policii.

  10. Ochočená divoká zvířata nelze chovat doma bez povolení vet. správy. Šelmy v dospělosti páchnou a ničí zařízení bytu a nelze je vrátit do přírody, protože jako podezřelé ze vztekliny jsou rychle zabity!

  11. V případě pokousání zvířetem (nezáleží, jestli se jedná o psa, kočku nebo fretku) zajistěte zvíře pro prohlídku veterinářem a vyhledejte lékařskou pomoc. Pro bezkonfliktní odvedení zvířete na veterinu raději zavolejte policii. Vy osobně jste povinni se nechat odborně ošetřit, jinak můžete být trestně stíháni pro možné šíření nakažlivé karanténní nemoci – vztekliny.

  12. Pro více informací navštivte http://www.zvirevnouzi.cz/, http://www.pomoczviratum.cz nebo http://www.ekoporadna.cz/wiki/doku.php . Poradíme vám i na adrese stanice@csop.cz nebo v akutních případech na pohotovostním telefonu 777 800 460. Důležitá telefonní čísla doplňte sami:

Záchranná stanice pro zvířata:                                            Veterinární ošetřovna:

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: